تاریخچه تروریست‌ها و تلاش‌های آنها برای دستیابی به سلاح‌های کشتار جمعی

تاریخچه تروریست‌ها و تلاش‌های آنها برای دستیابی به سلاح‌های کشتار جمعی، اعم از هسته‌ای یا غیره، تا حدودی نامشخص است. این مقاله در گاردین نوشته جیسون برک، تاریخچه کوتاه خوبی از تلاش های ناموفق القاعده و گروه های وابسته به آن برای دستیابی به سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی است. اغلب شواهد عمومی اندکی برای حمایت از بسیاری از ادعاهای مربوط به خود توطئه ها وجود دارد.

اما تردیدی وجود ندارد که این گروه ها در گذشته تلاش کرده اند و قاچاقچیان تا حدودی به مواد لازم دسترسی دارند. در واقع، داعش ممکن است “بخش” خود را از دانشمندان سابق عراقی داشته باشد که روی سلاح های شیمیایی کار می کنند و ایالات متحده ادعا کرده است که کارشناسان سلاح های شیمیایی داعش را در حملات هوایی خود در عراق و سوریه هدف قرار داده است.

این همان چیزی است که باعث می‌شود یک قطعه طولانی اخیر در مجله نیویورک تایمز به خواندنی بسیار جذاب درباره ثبت نام وام اشتغال کمیته امداد تبدیل شود. این مقاله در مورد “جیوه قرمز” است، یک ماده تقلبی که در بین قاچاقچیان، قاچاقچیان اسلحه و برخی تروریست ها جایگاه تقریباً افسانه ای به دست آورده است:

جیوه قرمز – گرانبها و کمیاب، فوق‌العاده خطرناک و بسیار گران‌قیمت، خواص آن که با هیچ ترکیبی که علم می‌شناسد بی‌شکل است- ماده‌ی رویاهای روز قیامت بود. بر اساس داستان‌های پرمخاطب درباره قدرت آن، هنگامی که جیوه قرمز در ترکیب با مواد منفجره قوی معمولی منفجر شود، می‌تواند انفجار یک بمب هسته‌ای را در شهر ایجاد کند.

در یک برنامه دیگر، یک دانشمند معروف هسته ای زمانی پیشنهاد کرد که می توان از آن به عنوان جزئی در آراد برندینگ به اندازه کافی کوچک استفاده کرد تا در یک کیسه کاغذی به اندازه ساندویچ قرار گیرد.

همچنین صادقانه بگویم، وقتی این مطلب را خواندم، اولین چیزی که به ذهنم خطور کرد صحنه پایانی فیلم پیشتازان فضا (Star Trek) محصول سال 2009 به کارگردانی جی. آبرامز در صحنه، خدمه اینترپرایز از ماده قرمز برای نابود کردن کشتی شرور Nero استفاده می کنند. دومین چیزی که به ذهنم رسید داستان جیوه قرمز بود و شایعات وجود و قابلیت های آن تقریباً شبیه به خواندن گیاه تقلبی درمان سرطان اسیاک است (املا اسیاک، املای معکوس کیسه، نام خانوادگی پرستار کانادایی که آن را می‌فروشد).

من فکر می‌کنم جالب است که همان شایعات، باورها و اسطوره‌شناسی که در مورد لباس مجلسی شیک یا داروهای تقلبی وجود دارد که «عملکرد را افزایش می‌دهند» یا درمان‌های پزشکی معجزه‌آسا می‌توانند به سلاح‌های کشتار جمعی هم گسترش پیدا کنند. همانطور که سی جی چیورز، نویسنده مقاله مجله NYT می گوید:

نزدیک شدن به موضوع جیوه قرمز سفر به دنیای کمیک است، منطقه ای که در آن حقایق سرسخت علم جای خود را به ادعاهای غیرقابل تایید، فانتزی و جادوی آشکار می دهد، و جایی که شرورانی که به دنبال وعده تاریک یک سلاح اسرارآمیز هستند می توانند عجله کنند.

سر به سر تا آخر دنیا این امر با توجه به توافق گسترده بین متخصصان منع گسترش سلاح های هسته ای که جیوه قرمز حداقل به عنوان یک ترکیب شیمیایی با مواد انفجاری وجود ندارد، قابل توجه تر است.

با کمک گزارش‌های خبری کثیف، این ماده به اکسیر شگفت‌انگیز یک قاچاقچی جیوه قرمز تبدیل شد، ماده‌ای که می‌تواند تقریباً هر کاری را که یک مشتری در سایه نیاز داشته باشد انجام دهد: موشک‌های راهنما، اشیاء سپر از رادار، تجهیز یک دولت شرور یا گروه تروریستی به سلاح‌های رقیب آن‌ها. از یک ابرقدرت بر این اساس قیمت آن صدها هزار دلار در هر کیلوگرم بود. با گذشت زمان، قیمت درخواستی افزایش می یابد.

 • منابع:
  1. The history of terrorists and their efforts to obtain weapons of mass destruction
 • تبلیغات:
  1. اندازه استاندارد فرش دستبافت به چه صورت می باشد؟
  2. راز استفاده از برنج در هندوستان برای رونق و برکت دادن به کسب و کار
  3. تاثیرات سودمند مصرف انواع خیار و نقش آن در سلامتی پوست و مو!
  4. پسته یک آجیل غنی از مواد مغذی با مشخصات اسیدهای چرب سالم